AKDENİZ BELEDİYESİ’NDEN ‘KADIN HAKLARI GÜNܒ PANELİ

Tarih: 6 Aralık 2022 Salı 13:13

Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından; Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 88’inci yıldönümü ve ‘5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’ dolayısıyla, Akdeniz Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nce panel düzenlendi.

Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ve Avukat Hatice Kübra Turgut’un sunum yaptığı panele; kadın muhtarlar, kültür evlerinde kurs alan kadınlar ve personel kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte, Akdeniz Belediyesi’nin kadınlar yararına gerçekleştirdiği projeleri tanıtan filmin gösterimi yapıldı.

“TÜRK KADINI, HAYATIN HER ALANINDA BAŞARIYLA İLERLİYOR”

Panelde söz alan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 88 yıl önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiğinin altını çizerek; “İtalya’da 1945, Fransa’da 1944; Belçika 1960; İsviçre 1971 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkını kadınlara vermiş. Cumhuriyetin Kurucusu Atatürk ise 1934 yılında yani çok daha önceleri bu hakkı Türk kadınına vermiştir” dedi.

AKDENİZLİ KADINLARA KAZANDIRILAN HİZMETLER…

Türk kadınının bugün hayatın her alanında başarıyla yer aldığını kaydeden Başkan Gültak, “Bizler de seçilir seçilmez Akdenizli kadınlara pozitif ayrımcılık uygulamaya başladık. Akdeniz’de şu an aktif 2 kadın kooperatifi kurduk. Kadınlar burada üretiyor, ürettiklerini de belediye olarak kendilerine tahsis ettiğimiz Kadın Emeği Diyarında satıyorlar. Ayrıca son dönemde her 2 kooperatifimiz aktif üretime geçerek tarıma başladı. Belediyemize ait arazileri kadın kooperatiflerimize verdik. Onlar da buralarda moringa, şeker otu ve birçok bitkiyi üretmeye başladılar.

Kooperatifimiz şu an stevia ve moringa bitkisinin çayını yapıp, kutuladı ve satışa başladı. Bugün birçok ünlü alışveriş sitesi de bu ürünleri talep ediyor” şeklinde konuştu. Kendi işini kurmak veya büyütmek isteyen kadınlara mikro kredi sağladıklarını da belirten Başkan Gültak, 12 mahalle kültür ve sanat evini açarak kadınların hizmetine sunduklarını söyledi, çocuklarını buradaki kreşe bırakan annelerin, diledikleri mesleki veya beceri eğitimini aldıklarını ifade ederek kimisinin de okuma yazmayı öğrendiğini sözlerine ekledi.

 

 

YILMAZ; “KADINSIZ BİR TOPLUM DÜŞÜNÜLEMEZ”

Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz da konuşmasında, seçilmiş bir kadın milletvekili olarak Akdenizli kadınlarla bir arada olmaktan büyük onur ve mutluluk duyduğunu ifade etti. Yılmaz, “Bir kadın olarak kadınları temsil etmek, vatana, millete hizmet edebilme fırsatı yakalamaktan onur ve gurur duyuyorum” dedi.  Kadınların, annelerin; 1 gün değil her gün hatırlanması gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Bizlere bu güzel vazifeyi vesile kılan Mustafa Kemal Atatürk’ü şükran ve rahmetle yâd ediyorum. O’nun önderliğinde 1934’te tam da bugün kadınlar seçme ve seçilme hakkına kavuştu.

Tabi 1934 ile birlikte kadınlar, milletvekili olarak da seçme ve seçilme hakkına kavuştular. Bu kanundan sonraki ilk seçimde de 17 kadın milletvekili parlamentoya girdi. Mersinimiz adına da çok gurur verici bir şey yaşadık; 1950 yılında ilk kadın belediye başkanı Müfide İlhan Mersinimizden çıktı. Çok onur ve gurur verici… Kadınsız bir toplum düşünülemez. İnşallah daha çok kadın vali, kadın kaymakam, kadın milletvekili, kadın belediye başkanımız ve tüm karar alma mercilerinde daha çok kadını görmeyi yürekten diliyorum” ifadelerini kullandı.

Buluşmada Avukat Hatice Kübra Turgut da yaptığı sunumda, dünyada ve Türkiye’de kadın hareketleri ve kadın haklarının gelişimine değindi, 5 Aralık 1934 yılındaki düzenleme sayesinde kadınların, hayatın birçok alanında söz sahibi olduğunun altını çizdi. Kadınların, tüm dünyada çoğunluğu oluşturduğunu kaydeden Avukat Turgut, dünya genelinde kadınların çalışma hayatında hak ettiği oranda yer almadığını, ücretlerde de eşitsizliğe uğradığını söyledi.


Etiket: akdeniz, kadınhaklarıgünü, mersin


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 

 
 
  
 

 

GÜNDEM MERSİN | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. gundemmersin.com © Copyright 2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA