23 TÜRK FİRMASI 86 RUS FİRMA İLE BİR ARAYA GELDİ

Tarih: 1 Aralık 2022 Perşembe 11:07

Türk mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü Rusya pazarında sahaya indi. Mayıs ayı itibariyle Rusya’ya yapılan ihracatta önemli büyüme kaydeden sektör, sürdürülebilir ihracat için yeni işbirlikleri sağlamayı hedefliyor. Sektör firmaları bu kapsamda Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) tarafından düzenlenen sektörel ticaret heyetiyle Rusya’da önemli iş bağlantıları sağladı. 20-23 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen heyete Rus firmaları yoğun ilgi gösterdi. 23 Türk firması 86 Rus firma ile B2B görüşmeler yaparak iş ilişkilerini geliştirdi.

AKAMİB üyesi firmalar heyet kapsamında bu yıl 34’üncüsü düzenlenen Rusya’nın en prestijli mobilya fuarı Russia Mebel’ı da ziyaret etti. Aynı gün Moskova’da Grand Furniture AVM’yi ziyaret eden Türk firmalar, Rus mobilya sektörünü ve trendlerini gözlemleme fırsatını buldu.

10 AYDA YÜZDE 154,8’LİK ARTIŞ

Düzenlenen heyet kapsamında açıklamalarda bulunan AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, Rusya’ya yapılan ihracatın bu yıl oldukça verimli geçtiğini ve Rusya’nın mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü için stratejik bir pazar olduğunu söyledi. Rusya’nın 140 milyonu aşan nüfusuyla önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Kılıçer, “Mayıs ayından itibaren Rusya’ya yaptığımız ihracat, artış ivmesi yakaladı. Öyle ki, ilk 10 aylık sektörel ihracatımız yüzde 154,8’lik artışla 63,5 milyon doları aştı. Özellikle içinde bulunduğumuz küresel süreçleri düşündüğümüzde ihracatta büyüme kaydedebilmek önemli bir başarı” dedi.

“UR-GE PROJELERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ”

AKAMİB olarak büyüyen pazarlarda istikrar sağlamak, bu pazarlardaki paylarını artırmak ve yeni pazarlar kazanmak için gayret ettiklerinin altını çizen Kılıçer, “Firmalarımızın pazarın ihtiyacına göre üretim yapmasını, markalaşmasını ve bu pazarlarda kalıcı olmalarını sağlayarak, katma değerli ve sürdürülebilir ihracata odaklanıyoruz. Ur-Ge projelerine bu nedenle ayrı bir önem veriyoruz. Ur-Ge projeleri ile ihracatta daha fazla güçleniyoruz” açıklamasını yaptı.

 


Etiket: türkmobilya, mersin, pazar, rusya


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 

 
 
  
 

 

GÜNDEM MERSİN | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. gundemmersin.com © Copyright 2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Hakimiyet Gazetesi basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA